BAJKI GRAJKI

BAJKI – GRAJKI „KOPCIUSZEK”

22. 01. 2019 godz. 12.00

Cele spotkania:

- uświadomienie dzieciom wartościowej roli bajek i baśni poprzez słuchowisko

- zabawy muzyczne, muzyczno – ruchowe, słuchowe

- rozwijanie słuchu muzycznego

Pomoce dydaktyczne: tablica styropianowa, spis zasad do kodeksu spotkań, tablica interaktywna, płyta z nagraniem powitanki, magnetofon, zagadki, piosenka „Tańcobajki – Rozgrzewka” (oficjalny teledysk) – You Tube, piosenka Moniki Borys – Kopciuszek – You Tube, słuchowisko Bajki Grajki – „Kopciuszek” (Kopciuszek – Bajki Samograjki You Tube), piosenka „Płynie, płynie woda” Marka Grechuty, zagadki słuchowe - Zabawa dla dzieci – Odgłosy zegarów You Tube, odgłosy jadącej karety lub koni, opowieści piasku – instrumenty muzyczne, dla dzieci Luli Tv – Videos for babies cz. 2, chustki, nagranie walca z Kopciuszka, nagranie odgłosu bijącego zegara - Gdy zegar wybija godzinę dwunastą You Tube, piosenka Bajki Śpiewajki – Kopciuszek – You Tube, lampion ze świecą.

Przebieg spotkania:

1. Słuchanie piosenki „Tańcobajki – Rozgrzewka” (oficjalny teledysk) – You Tube.
2. Zabawa powitalna
Zabawa przy piosence „Wszyscy są, witam was”

dzieci ustawiają się w dwóch kołach zewnętrznym Tygryski, wewnętrznym Króliczki naprzeciwko siebie. Śpiewają powitankę klaszcząc w swoje ręce oraz partnera, na słowa raz, dwa, trzy Tygryski przesuwają się w prawo o jedno miejsce i powitankę śpiewamy od początku.

Powitanka

Wszyscy są, witam was

zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś ty,

raz, dwa, trzy”

3. Przypomnienie kontraktu który będzie obowiązywał podczas naszych spotkań

4. Wprowadzająca zagadka słowna o Kopciuszku.

Jaka to dziewczynka ma roboty ma wiele,

a na wielkim balu gubi pantofelek. (poszukaj odpowiedzi w piosence).

5. Piosenka Moniki Borys – Kopciuszek – You Tube

6. Zapalenie lampionu ze świeczką zapachową.

7. Słuchanie słuchowiska Bajki Grajki – „Kopciuszek” (Kopciuszek – Bajki Samograjki You Tube)

- omówienie treści słuchowiska

1. Kopciuszek sprząta” - opowieść ruchowa (w tle piosenka „Płynie, płynie woda” Marka Grechuty

Kopciuszek śpi przy kominku. Rano wstaje, zakłada swoją podartą sukienkę, buciki i zabiera się do sprzątania. Na początek wyciera kurze z szafek, następnie zmywa podłogę. Musi jeszcze poprasować suknie swoich sióstr na bal. Macocha karze ugotować dziewczynie obiad. Kopciuszek biegnie do studni po wodę na zupę. Niesie ciężkie wiadro z wodą. Nalewa wodę do garnka i wrzuca warzywa. Dziewczynka miesza zupę. Po obiedzie zmywa naczynia, zamiata. Potem myje jeszcze okna. Musi wspiąć się na palce, aby umyć je dokładnie. Wieczorem jest bardzo zmęczona i kładzie się spać przed kominkiem.

1. Zagadki słuchowe Zabawa dla dzieci – Odgłosy zegarów You Tube.

1. Jedziemy karetą na bal” - zabawa muzyczno – ruchowa.

Dzieci dobierają się w pary (tworzą karetę). Na hasło „wio” poruszają się po dywanie z zachowaniem ostrożności. W tle odgłosy jadącej karety lub koni. Na dźwięk dzwoneczka zmieniają kierunek ruchu. Na hasło „prr”” zatrzymują się i zmieniają się rolami. Na hasło „pałac” wszyscy stają.

11. Opowieści piasku – instrumenty muzyczne, dla dzieci Luli Tv – Videos for babies cz. 2.

12. „Na balu” - zabawa z chustkami przy muzyce.

Dzieci otrzymują chustki do tańca (jeżeli jest możliwość to po dwie, jeżeli nie to po jednej). Ustawiają się dowolnie na dywanie. Kiedy usłyszą muzykę tańczą w jej rytm wykonując polecenia prowadzącej np. tanczy jedna ręka, a teraz druga, poruszamy się motylki itd. W tle walc z Kopciuszka.

13. „Gdy zegar wybija godzinę dwunastą” You Tube – wspólne liczenie bicia zegara o północy.

14. Zgaszenie zapachowego lampionu i pożegnanie uczestników spotkania.

15. Pociągi do piosenki Bajki Śpiewajki – Kopciuszek – You Tube

Data dodania: 2019-03-13 14:46:43