BAJKI GRAJKI "CZERWONY KAPTUREK"

BAJKI – GRAJKI to przedsięwzięcie muzyczne, które realizujemy wspólnie z grupą Króliczki. Raz w miesiącu spotykamy się w przedszkolnym holu i bawimy się do muzycznych zabaw związanych ze słuchowiskiem.

BAJKI – GRAJKI „CZERWONY KAPTUREK”

1. Słuchanie piosenki „Pięć zmysłów” Śpiewające Brzdące

- rozmowa z dziećmi na temat „Jakie zmysły potrzebne są dzieciom, ludziom do odbierania bajek, filmów (wzrok, słuch)

za chwilę skupimy się na słuchu ponieważ rozpoczynamy cykl spotkań pod nazwą BAJKI GRAJKI – BAJKI MUZYCZNE.
2. Zabawa powitalna
Zabawa przy piosence „Wszyscy są, witam was”

dzieci ustawiają się w dwóch kołach zewnętrznym Króliczki, wewnętrznym Maleństwa naprzeciwko siebie. Śpiewają powitankę klaszcząc w swoje ręce oraz partnera, na słowa raz, dwa, trzy starszaki przesuwają się w prawo o jedno miejsce i powitankę śpiewamy od początku.

Powitanka

„Wszyscy są, witam was

zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś ty,

raz, dwa, trzy”

3. Ustalenie kontraktu który będzie obowiązywał podczas naszych spotkań

4. Wprowadzająca zagadka słowna o Czerwonym Kapturku.
Mała, grzeczna dziewczynka,

wilka spotkała w lesie.

Ma czerwoną czapeczkę

babci lekarstwa niesie.

5. Słuchanie piosenki Czerwony Kapturek Youtube

5. Zapalenie lampionu ze świeczką zapachową.

6. słuchanie słuchowiska Bajki Grajki – czerwony Kapturek

- omówienie treści słuchowiska

7. Zwierzęta leśne – zagadki dla dzieci cz. 1

7. „Tańcobajki” – taniec kapturek – Czerwony Kapturek

7. „Droga do babci”- opowieść ruchowa.
Mała dziewczynka w czerwonym kapturku idzie przez las (marsz w miejscu). W ręku niesie koszyczek ze smakołykami (machanie ręką wzdłuż ciała). Rozgląda się i widzi drzewa: wysokie- (dzieci stają na palcach, ręce wyciągnięte w górę) i niskie (dzieci przechodzą do przysiadu). Obserwuje ptaki, które wirują nad jej głową (naśladowanie lotu ptaków).
W całym lesie rosną cudowne kwiatki. Z tych najpiękniejszych Czerwony Kapturek robi bukiecik dla swojej babci (skłony przedstawiające zbieranie kwiatków i wąchanie). Nagle dziewczynka widzi groźnego wilka. Szybko musi się ukryć (przysiad z głową między nogami). Na szczęście nieznajomy nie zauważył dziewczynki. Teraz może śmiało biec do swojej babuni (bieg w miejscu).

8. Zabawa ruchowa z elementem biegu „Kwiaty do koszyczka”.
Dzieci dostają emblematy na bluzki- kwiatki w trzech kolorach (niebieskie, zielone, żółte). Dzieci biegają swobodnie po dywanie, na polecenie „Kwiaty do koszyczka” ustawiają się w kółeczkach zgodnie z kolorem koszyczka położonego na dywanie i tańczą do Tańcobajki – Taniec babci – Czerwony Kapturek

9. Demonstracja instrumentu – dzwonki rurowe
- Wyodrębnianie dźwięku dzwonków wśród innych instrumentów. Nauczyciel stoi za parawanem, dzieci nazywają rozpoznawane dźwięki. Na sygnał dzwonków dzieci wykonują umówiony ruch, np. podskok, przysiad.
10. Wykorzystanie instrumentu (gra, bezpośredni kontakt)
- Zabawa „Gajowy i wilki”
Dzieci – wilki poruszają się na czworaka, kiedy usłyszą dzwonki rurowe nieruchomieją, żeby nie zobaczył ich gajowy.

11. „Tańcobajki” - taniec wilka – Czerwony Kapturek

12. Zabawa „Echo”
Podczas drogi do babci Czerwonego Kapturka towarzyszył im stukot dzięcioła. Mamy tu drewienka, które będą odziwerciedlały stukot dzięcioła, nasłuchujcie go i odpowiedzcie takim samym rytmem.

13. CZERWONY KAPTUREK

Uczestnicy dzielą się na cztery grupy. Każdej grupie zostaje przydzielona postać z bajki:

Czerwonego Kapturka, Babci, Wilka, Myśliwego. Ustalenie gestów. Prowadzący czyta

bajkę, a kiedy w tekście pojawi się któraś z postaci, wówczas odpowiednia grupa

przedstawia go umówionym gestem.

Bajka, nie bajka, skrzata zdumiewajka, o dziewczynce, którą Czerwonym Kapturkiem

zwali. Czerwony Kapturek miał Babcię, która mieszkała w lesie, co go dzielny Myśliwy

patrolował z uwagi na groźnego Wilka.

Pewnego dnia Babcia zachorowała i mama Czerwonego kapturka wysłała Czerwonego

Kapturka do Babci, Babci Czerwonego Kapturka, z koszem smakołyków i lekarstw.

Czerwony Kapturek idąc do Babci, wcale nie obawiał się straszliwego Wilka,

bo wiedział, że pan Myśliwy strzeże lasu i w razie potrzeby uratuje Czerwonego

Kapturka przed Wilkiem.

Gdy Czerwony Kapturek spotkał po drodze Wilka, ten nie okazał się wcale groźny,

zapytał bowiem Czerwonego Kapturka tylko o drogę do Babci. Życzliwy Czerwony

Kapturek dokładnie wytłumaczył Wilkowi, gdzie mieszka jego ukochana Babcia, ciesząc

się, że nie musiał wzywać Myśliwego. Gdy Czerwony Kapturek sam dotarł do chatki

Babci, okazało się, ze wpadł w pułapkę Wilka. Wilk bowiem połknął Babcię, razem

z Kapturkiem i rannym kapciem. Tymczasem dzielny Myśliwy , będąc w pobliżu

życzliwej mu Babci, Babci Czerwonego Kapturka, postanowił ją odwiedzić. Po wejściu

do chatki Babci, Myśliwy szybko zorientował się w niecnych czynach Wilka. Widząc, jak

Wilka duma rozpiera, Myśliwy wyjął zza cholewy kordelas i do Wilka strzela. Wilk pada.

Babcia z Kapturkiem uratowane czułe dziękują Myśliwemu. A morał bajki jest taki:

Nie ufaj w lesie nieznajomemu.

14. Zgaszenie zapachowego lampionu i pożegnanie uczestników spotkania.

15. Pociągi do piosenki „Nieznajomy” Śpiewające Brzdące

Data dodania: 2018-12-06 06:04:22