Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Bezpieczna zima przedszkolaka

Zima, zima, zima. Pada, pada śnieg! Dzieci bardzo lubią zimę i zabawy na śniegu. Jest to okres, w którym musimy szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo.

 

  • Przyzwyczajaj dziecko do noszenia odblaskowych elementów (opasek, kamizelek) nie tylko podczas drogi do przedszkola, ale także w czasie zabaw na świeżym powietrzu. Lub śliska nawierzchnia utrudnia kierowcom hamowanie.
  • Utrwalaj z dzieckiem (przy każdej okazji) zasady przechodzenia przez jezdnię w dozwolonych miejscach. Dawaj przykład bezpiecznych zachowań swoim postępowaniem, np. nigdy nie przebiegaj przez ulicę. Koniecznie wytłumacz dziecku, jakim zagrożeniem dla niego i dla innych osób może być zabawa na jezdni i chodniku.
  • Wybieraj z dzieckiem odpowiednie miejsce do jazdy na łyżwach, nartach i sankach. Przypomnij, że nie bawimy się na zamarzniętych zbiornikach wodnych, rzeczkach, kanałach, blisko drogi lub ścieżki rowerowej.
  • Wytłumacz dziecku zasady poruszania się po stoku i lodowisku:
    - jeździmy w tym samym kierunku, co pozostali uczestnicy zabawy,
    - nie jeździmy w poprzek lodowiska, stoku czy górki,
    - pod górę wchodzimy brzegiem stoku,
  • Kupując sanki, wybieraj takie, by dziecko miało kontrolę nad kierunkiem jazdy. Sanki powinny być solidne, bez ostrych, wystających części, a jeśli mają mechanizm umożliwiający kierowanie, sprawdź, czy jest sprawny. Dla małych dzieci wybierz sanki z oparciem. Pamiętaj, że zjazdy na dętce czy tzw. dyskach śnieżnych nie są bezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci.
  • Wybieraj górki z małym nachyleniem. Jeśli dziecko jest na tyle samodzielne, że może jechać samo, jedź obok na drugich sankach. Górka powinna być pokryta śniegiem, a nie oblodzona, bo na oblodzonej górce można łatwo stracić kontrolę nad sankami. Sprawdź, czy na trasie zjazdu nie ma wystających korzeni lub kamieni.
  • Zakładaj dziecku kask ochronny. Podczas wypadków na sankach czy nartach najczęściej dochodzi do urazów głowy.
  • Uświadom dziecku, że rzucając śnieżkami, staramy się celować w nogi lub tułów, nigdy w głowę; lepiąc śnieżne kulki, nie łączymy miękkiego śniegu z kawał nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające pojazdy.
  • Zwracaj uwagę, jak dużym zagrożeniem, zwłaszcza podczas odwilży, mogą być zwisające sople, a także źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Wytłumacz dziecku, że nigdy nie strącamy sopli, nie bawimy się np. w budowanie igloo bez opieki dorosłych.
  • Ubieraj dziecko odpowiednio do pogody. Na śniegu sprawdzą się nieprzemakalne kurtki i spodnie lub kombinezony, nieograniczające ruchów ciepłe rękawiczki i buty na nieśliskiej podeszwie. Co jakiś czas zaprowadź dziecko do ciepłego pomieszczenia i daj coś ciepłego do picia. Pamiętaj o posmarowaniu buzi dziecka kremem ochronnym.
  • Zakończ zabawę, jeśli dziecko przemoczy ubranie albo zacznie skarżyć na zimno. W mroźny dzień, nawet jeśli nie czujesz zimna, nie przedłużaj dziecku pobytu na sankach – u małego dziecka bardzo łatwo może dojść do wychłodzenia organizmu, a nawet odmrożeń twarzy, rąk i stóp.

 

Data dodania: 2018-05-30 11:50:25
Data edycji: 2018-05-30 11:52:36
Ilość wyświetleń: 589
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej