Bezpieczna zima przedszkolaka

Zima, zima, zima. Pada, pada śnieg! Dzieci bardzo lubią zimę i zabawy na śniegu. Jest to okres, w którym musimy szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo.

• Przyzwyczajaj dziecko do noszenia odblaskowych elementów (opasek, kamizelek) nie tylko podczas drogi do przedszkola, ale także w czasie zabaw na świeżym powietrzu. Lub śliska nawierzchnia utrudnia kierowcom hamowanie.
  • Utrwalaj z dzieckiem (przy każdej okazji) zasady przechodzenia przez jezdnię w dozwolonych miejscach. Dawaj przykład bezpiecznych zachowań swoim postępowaniem, np. nigdy nie przebiegaj przez ulicę. Koniecznie wytłumacz dziecku, jakim zagrożeniem dla niego i dla innych osób może być zabawa na jezdni i chodniku.
  • Wybieraj z dzieckiem odpowiednie miejsce do jazdy na łyżwach, nartach i sankach. Przypomnij, że nie bawimy się na zamarzniętych zbiornikach wodnych, rzeczkach, kanałach, blisko drogi lub ścieżki rowerowej.
  • Wytłumacz dziecku zasady poruszania się po stoku i lodowisku:
    - jeździmy w tym samym kierunku, co pozostali uczestnicy zabawy,
    - nie jeździmy w poprzek lodowiska, stoku czy górki,
    - pod górę wchodzimy brzegiem stoku,
  • Kupując sanki, wybieraj takie, by dziecko miało kontrolę nad kierunkiem jazdy. Sanki powinny być solidne, bez ostrych, wystających części, a jeśli mają mechanizm umożliwiający kierowanie, sprawdź, czy jest sprawny. Dla małych dzieci wybierz sanki z oparciem. Pamiętaj, że zjazdy na dętce czy tzw. dyskach śnieżnych nie są bezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci.
  • Wybieraj górki z małym nachyleniem. Jeśli dziecko jest na tyle samodzielne, że może jechać samo, jedź obok na drugich sankach. Górka powinna być pokryta śniegiem, a nie oblodzona, bo na oblodzonej górce można łatwo stracić kontrolę nad sankami. Sprawdź, czy na trasie zjazdu nie ma wystających korzeni lub kamieni.
  • Zakładaj dziecku kask ochronny. Podczas wypadków na sankach czy nartach najczęściej dochodzi do urazów głowy.
  • Uświadom dziecku, że rzucając śnieżkami, staramy się celować w nogi lub tułów, nigdy w głowę; lepiąc śnieżne kulki, nie łączymy miękkiego śniegu z kawał nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające pojazdy.
  • Zwracaj uwagę, jak dużym zagrożeniem, zwłaszcza podczas odwilży, mogą być zwisające sople, a także źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Wytłumacz dziecku, że nigdy nie strącamy sopli, nie bawimy się np. w budowanie igloo bez opieki dorosłych.
  • Ubieraj dziecko odpowiednio do pogody. Na śniegu sprawdzą się nieprzemakalne kurtki i spodnie lub kombinezony, nieograniczające ruchów ciepłe rękawiczki i buty na nieśliskiej podeszwie. Co jakiś czas zaprowadź dziecko do ciepłego pomieszczenia i daj coś ciepłego do picia. Pamiętaj o posmarowaniu buzi dziecka kremem ochronnym.
  • Zakończ zabawę, jeśli dziecko przemoczy ubranie albo zacznie skarżyć na zimno. W mroźny dzień, nawet jeśli nie czujesz zimna, nie przedłużaj dziecku pobytu na sankach – u małego dziecka bardzo łatwo może dojść do wychłodzenia organizmu, a nawet odmrożeń twarzy, rąk i stóp.

Data dodania: 2018-05-30 11:50:25
Data edycji: 2018-05-30 11:52:36