Jak dbać o zęby

Profilaktyka próchnicy, a także leczenie zębów mlecznych są niezbędne dla właściwego zębów stałych i formowania się prawidłowego zgryzu. Utrata zębów mlecznych może upośledzać funkcję żucia i niekorzystnie wpływać na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka. Zpobieganie próchnicy będzie skuteczne, jeśli zastosujemy jednoczesnie cztery zasady: higienę jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie zwiazków fluoru oraz wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy.

Starannie dobierz do wieku dziecka przybory i środki higieniczne – do nauki szczotkowania najlepsze są dla maluchów szczoteczki o małej główce, o włóknach dobrej jakości (soft); pasta powinna zawierać fluor w ilości dostosowanej do wieku pociechy.

Wyrabiaj w dziecku naawyk prawidlowego i regularnego mycia zębów – najlepiej dajac przykład! Jeśli maluch często widzi, jak myjesz zęby z rana, uzna, że to stały rytuał, czynność dotycząca wszystkich i będzie cię nasladował.

Zęby powinno się czyścić po każdym posiłku. Jeśli jest to niemozliwe, dopilnuj, aby dziecko szczotkował zęby co najmniej 2 razy w ciągu dnia: po śniadaniu i przed snem. Zalecany czas trwania czyszczenia zębów to 2-3 minuty. Odmierzanie czasu ułatwi klepsydra lub inne czasomierze.

Dziecko w wieku 4-5 lat powinno rozpocząć nauke prawidłowego czyszczenia zębów. Pokaż maluchowi, w jaki sposób wykonywać szczoteczką następujące ruchy:

• wymiatające- w kierunku od dziąseł do powierzchni żującej;
  • okreżne – zataczanie szczotką małych kółek wielkości zębów;
  • wibrujące – drobne ruchy przednio-tylne;
  • szorujące – w kierunku od przodu do tyłu podczas czyszczenia powierzchni żujących.

Zachęcaj dziecko do samodzielności, nagradzaj za postępy (np. zaznaczaj naklejkami w kalendarzu codzienne mycie zębów). Ale po zakończeniu dziecięcego szczotkowania sprawdź efekty i doczyść zęby malucha. Specjaliści zalecają, aby dorośli myli zęby dzieciom nawet w wieku wczesnoszkolnym. Nudne szczotkowanie zamieńcie w rodzinną zabawę – od wyboru szczoteczki i pasty (spośród wskazanych przez ciebie) po naukę prawidłowego czyszczenia zębów. Ogranicz ilość słodyczy. Jeśli maluch je łakocie tylko jednego dnia, łatwiej dopilnować, by tuż po ich zjedzeniu umył zęby.

Zamiast słodkich soków i przekąsek między posiłkami podawaj dziecku zdrowe przekąski – warzywa lub owoce. Wyrabiaj w nim nawyk picia wody (nie tylko płucze zęby, ale oczyszcza organizm). Oswajaj dziecko z lekarzem. Pierwsza wizyta powinna się odbyć między 6. a 9. rokiem życia – dentysta ocenia wtedy, czy maluch prawidlowo ząbkuje. Następne co 3-4 miesiace do 6. roku życia dziecka – u 3- 4-latka dentysta sprawdza zgyz. Częste wizyty są konieczne, ponieważ próchnica u kilkulatków rozwija się szybciej niż u dorosłych. Wybierz gabinet „przyjazny dziecku” - odpowiednie otoczenie i wykwalifikowany personel zmniejsza stres. Umów się z dentystą, że wreczy maluchowi nagrodę za odwagę- drobiazg przygotowany przez ciebie dyskretnie i przekazany przed wizytą.

Uważnie obserwuj zęby dziecka – ciemniejsza lub jasniejsza plamka na zębie może oznaczać rozwijajacą się próchnicę.

Data dodania: 2018-05-30 12:11:25
Data edycji: 2018-05-30 12:12:54