GRUDZIEŃ
TYDZIEŃ XIII NADCHODZI ZIMA
Tematy dni: 1. Bądźmy odpowiedzialni, 2. Zimno, coraz zimniej, 3. Szron i śnieg, 4. Pamiętajmy o małych przyjaciołach, 5. Zimowe ubrania
Drodzy Rodzice!
Poznaliśmy kolejną porę roku – zimę. Wiemy, że na dworze robi się coraz chłodniej, pamiętamy też, że należy ubierać się odpowiednio do pogody. Nosimy więc czapki, szaliki i rękawiczki – czasem służą one nam również do zabawy. Nie zapominamy o małych przyjaciołach – systematycznie dokarmiamy ptaki i wiemy, co jest ich przysmakiem. Mówimy o ODPOWIEDZIALNOŚCI za siebie i za innych.
Poznaliśmy kolejną literę k, K – umiemy usłyszeć ją na początku, w środku i na końcu wyrazów. Odczytujemy wyrazy i zdania z poznanymi literami.
Poznaliśmy także cyfrę 4 – wiemy, że są cztery pory roku, umiemy je kolejno wymienić oraz przyporządkować do nich symbole. Staramy się dokładnie przeliczać, porównywać, wnioskować. Potrafimy porównywać wysokość niektórych obiektów, stosujemy określenia: wyższy od…, niższy od…
W ramach zajęć plastycznych stemplowaliśmy materiał i malowaliśmy farbami. Doskonaliliśmy grafomotorykę i precyzję ruchów podczas kreślenia szlaczków i wodzenia po śladzie.
Ćwiczyliśmy pamięć dowolną przez zapamiętywanie wierszy i krótkich rymowanek.
Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem przed świętami:
– warto rozmawiać z dziećmi na temat odpowiedzialności;
– dobrym pomysłem jest uczenie obowiązkowości poprzez przydzielanie dzieciom obowiązków i egzekwowanie ich wykonania, np. dbanie o porządek w swoim pokoju;
– można wspólnie z dzieckiem wyjść do kwiaciarni i kupić jakąś roślinę, a następnie powierzyć dziecku opiekę nad nią;
– dobrze jest organizować zabawy na świeżym powietrzu i korzystać z uroków zimy, hartując przy tym organizm;
– warto wymyślać zabawy z poznanymi literami, np. kreślenie liter na tackach z mąką czy kaszą, układanie z liter prostych wyrazów, ćwiczenie wymieniania głosek w wyrazach o prostej budowie fonetycznej oraz ich scalanie w wyrazy;
– można układać proste rymowane wierszyki o tematyce bliskiej dziecku;
– warto wspólnie czytać książki (opowiadania, wiersze) i rozmawiać na temat tego, co zostało przeczytane, oraz śpiewać piosenki;
– warto wspólnie malować farbami, lepić z plasteliny np. zwierzęta, ptaki.
TYDZIEŃ XIV CORAZ ZIMNIEJ
Tematy dni: 1. Ogrzewamy mieszkania, 2. Lód i lody, 3. Ciepło – zimno, 4. Wełniana historia, 5. Zimowe stroje zwierząt
Drodzy Rodzice!
Rozmawialiśmy o sposobach ogrzewania mieszkań w okresie zimowym. Poznaliśmy ekologiczne sposoby pozyskiwania ciepła. Wiemy, kiedy jest ciepło, a kiedy zimno – znamy działanie termometru, umiemy wskazać temperaturę wysoką i niską. Potrafimy też dostosować ubranie do warunków atmosferycznych. Wiemy, że wełna daje mam ciepło, poznaliśmy sposób jej pozyskiwania.
Poznaliśmy kolejną literę y, Y – umiemy wysłuchać ją na końcu i w środku wyrazów. Odczytujemy wyrazy i zdania z poznanymi literami.
Poznaliśmy cyfrę 5, przeliczaliśmy i porównywaliśmy zbiory 5-elementowe. Mierzyliśmy długość i wysokość różnymi sposobami, a te doświadczenia pozwoliły nam ustalić stałość długości.
Ćwiczyliśmy pamięć dowolną przez zapamiętywanie wierszy- przygotowujemy się do Jasełek.
Rozwijaliśmy także zainteresowania przyrodnicze – dowiadywaliśmy się, w jaki sposób natura przygotowuje zwierzęta leśne do przetrwania zimy.
Wiemy, jak ważna jest wspólna zabawa, bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki klasycznej, tańczyliśmy z chusteczkami oraz z chustą animacyjną. Rozwijaliśmy inwencję twórczą: malowaliśmy farbą na folii aluminiowej, słuchając jednocześnie muzyki poważnej.
W dalszym ciągu korzystaliśmy z uroków zimy: dużo czasu spędziliśmy na wspólnych zabawach na świeżym powietrzu.
TYDZIEŃ XV ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA
Tematy dni: 1. Życzliwość wokół nas, 2. Świąteczne dekoracje, 3. Świąteczne prezenty, 4. Razem zaśpiewajmy kolędę, 5. Kuchnia pachnąca Świętami
Drodzy Rodzice!
Przygotowywaliśmy się do świąt Bożego Narodzenia. W naszej sali stoi ubrana przez nas choinka, czekamy na Świętego Mikołaja i prezenty od niego. Rozmawialiśmy też o ważnej wartości, jaką jest ŻYCZLIWOŚĆ.
Dowiedzieliśmy się, jakie potrawy przygotowuje się na kolację wigilijną. Poznaliśmy zwyczaje świąteczne: dzielenie się opłatkiem, przygotowanie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa, układanie sianka pod obrusem, kosztowanie 12 potraw przy wigilijnym stole. Własnoręcznie wykonaliśmy szopkę bożonarodzeniową i poznaliśmy historię narodzin Jezusa.
Ćwiczyliśmy pamięć dowolną – nauczyliśmy się wierszy i piosenek na Jasełka.Nadal bawimy się głoskami i literami, odczytujemy teksty, układamy wyrazy.
Rozwijamy nasze talenty plastyczne, usprawniamy dłonie podczas zabaw plastycznych i technicznych. W tym tygodniu wykonaliśmy również figurę Mikołaja, którą wkrótce zabierzemy do domu.
Lubimy zimowe zabawy na świeżym powietrzu – umiemy zjeżdżać na sankach, lepić kule śniegowe, rzucać śnieżkami do celu. Hartujemy organizm, ale też doskonalimy samodzielność podczas zmieniania ubrań.
TYDZIEŃ XVI WESOŁYCH ŚWIĄT!
Tematy dni: 1. Z życzliwością do innych, 2. Jesteśmy aktorami, 3. Scena jak w teatrze. 4. Ogłoszenia i plakaty, 5. Zapraszamy do teatru
Drodzy Rodzice!
Rozmawialiśmy o świętach Bożego Narodzenia. Pielęgnujemy tradycje świąteczne i z tej okazji przygotowaliśmy dla młodszych dzieci jasełka.
Uczyliśmy się, jak być aktorem, w jaki sposób wyraziście wypowiadać tekst, ćwiczyliśmy także prawidłową wymowę. Poznaliśmy terminologię związaną z teatrem, wiemy, czym zajmują się reżyser, scenograf, kostiumolog i sufler. Globalnie czytaliśmy wyrazy: teatr, aktor, scena, kurtyna, widownia, garderoba.
Podczas przygotowań do jasełek zadbaliśmy o szczegóły: pamiętaliśmy o rozpropagowaniu wydarzenia poprzez wykonanie i rozpowszechnienie okolicznościowych plakatów, zaprosiliśmy gości i wystawiliśmy przedstawienie. W ten sposób rozwijaliśmy nasze talenty: aktorskie, plastyczne i muzyczne.
Okres przedświąteczny to pracowity czas. Chętnie pomagamy w pracach domowych i przedszkolnych. Z przyjemnością wykonaliśmy kartki świąteczne – będą one miłym prezentem dla naszych najbliższych.
77-320 Przechlewo
oś. Juźkowa 14