PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI CZTEROLETNICH – MAJ

3. Mama i tata

4. Moje zwierzątko

Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

• Motywowanie do zgodnego udziału w życiu grupy przedszkolnej. Wdrażanie do samodzielności i kulturalnego zachowania się. Wyrabianie dbałości o ład i porządek.

• Rozwijanie wrażliwości słuchowej za pomocą dźwięków z otoczenia, dźwięków wydawanych przez przedmioty, instrumenty oraz dźwięków mowy.

• Usprawnianie narządów artykulacji.

• Stwarzanie sytuacji umożliwiających dzieciom dostrzegania wprowadzanych zmian – dokładanie, odkładanie i określanie wyniku dodawania i odejmowania

• Uświadamianie dzieciom sensu zdarzeń przyczynowo-skutkowych oraz umożliwianie przewidywania następstw.

• Motywowanie do dbałości o sprawność fizyczną – aktywizowanie dzieci podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych.

• Rozwijanie umiejętności zapewniających bezpieczeństwo sobie i innym.

• Rozwijanie zainteresowań muzycznych i tanecznych.

• Inspirowanie do działań plastycznych i konstrukcyjnych.

• Rozwijanie zainteresowania światem roślin i zwierząt. Kształtowanie postawy szacunku dla roślin i zwierząt.

• Kształtowanie umiejętności przeliczania – poszerzanie zakresu liczenia; działanie na zbiorach; wdrażanie do posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi.

• Doskonalenie umiejętności dostrzegania i rozumienia rytmów.

• Doskonalenie umiejętności wzrokowych – wyróżniania elementów na obrazku; łączenia przedmiotu z jego konturem, składania obrazka z wielu części, itp.

• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się zdaniami na temat sytuacji przedstawionej na obrazku – posługiwanie się czasownikami i przymiotnikami podczas opowiadania treści ilustracji. Budzenie zainteresowania książką i czytaniem

• Motywowanie do interesowania się życiem rodziny i uczestniczenia w nim.

Zestaw ćwiczeń porannych nr: 17, 18.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr: 17, 18.

Data dodania: 2024-05-09 22:30:04