Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Maleństwa- Teatrzyk Kamishibai

Maleństwa- Teatrzyk Kamishibai

Kamishibai pochodzi z Japonii.

Jest wykorzystywany do celów edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Szczególnie dużym powodzeniem kamishibai cieszy się w takich krajach, jak Szwajcaria, Francja, Włochy, Holandia, Belgia, Kanada oraz Stany Zjednoczone. We współczesnym kamishibai zachowała się forma oraz idea. Treści dostosowywane są do aktualnych potrzeb i tradycji kulturowych. Popularność kamishibai cały czas rośnie. Jego wyjątkowość i szerokie możliwości zwiększają grono miłośników zastosowania go w edukacji, a także terapii. Także w Polsce teatrzyki kamishibai zyskują coraz szersze grono odbiorców.

Kamishibai jest narzędziem edukacyjnym o szerokim zastosowaniu na różnych poziomach rozwijania umiejętności u dzieci. Sprawdza się ono m.in. przy czytaniu dzieciom, nauce opowiadania oraz czytania na głos, a także rysowaniu i pisaniu opowiadań przez dzieci.

Ze względu na swoją praktyczność (poręczny teatrzyk składany w formie walizki) kamishibai można prezentować w rozmaitych miejscach, w których gromadzą się dzieci.

Walory dydaktyczne oraz zastosowanie. Metoda kamishibai łączy ze sobą wiele elementów. Jest alternatywą i dopełnieniem sztuki teatralnej. Poprzez swoją tajemniczość oraz unikalność budzi zaciekawienie oraz pobudza wyobraźnię. Może zachęcać dzieci i młodzież do rozwoju własnej twórczości poprzez tworzenie własnych kart oraz opowiadań. Spełnia też walory terapeutyczne. Dla najmłodszych jest to często pierwsze zetknięcie się ze sztuką teatralną, w której mogą brać udział zarówno jako widzowie, jak i narratorzy czy autorzy. Mini spektakle teatralne rozwijają wyobraźnię, bawią i jednocześnie uczą. Kamishibai jest również wykorzystywany przez profesjonalne teatry i łączony z teatrem tradycyjnym lub teatrem cieni.

Data dodania: 2020-10-13 12:38:00
Data edycji: 2020-10-13 12:47:13
Ilość wyświetleń: 430
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej