Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Maleństwa- Teatrzyk Kamishibai

Maleństwa- Teatrzyk Kamishibai

Kamishibai pochodzi z Japonii.

Jest wykorzystywany do celów edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Szczególnie dużym powodzeniem kamishibai cieszy się w takich krajach, jak Szwajcaria, Francja, Włochy, Holandia, Belgia, Kanada oraz Stany Zjednoczone. We współczesnym kamishibai zachowała się forma oraz idea. Treści dostosowywane są do aktualnych potrzeb i tradycji kulturowych. Popularność kamishibai cały czas rośnie. Jego wyjątkowość i szerokie możliwości zwiększają grono miłośników zastosowania go w edukacji, a także terapii. Także w Polsce teatrzyki kamishibai zyskują coraz szersze grono odbiorców.

Kamishibai jest narzędziem edukacyjnym o szerokim zastosowaniu na różnych poziomach rozwijania umiejętności u dzieci. Sprawdza się ono m.in. przy czytaniu dzieciom, nauce opowiadania oraz czytania na głos, a także rysowaniu i pisaniu opowiadań przez dzieci.

Ze względu na swoją praktyczność (poręczny teatrzyk składany w formie walizki) kamishibai można prezentować w rozmaitych miejscach, w których gromadzą się dzieci.

Walory dydaktyczne oraz zastosowanie. Metoda kamishibai łączy ze sobą wiele elementów. Jest alternatywą i dopełnieniem sztuki teatralnej. Poprzez swoją tajemniczość oraz unikalność budzi zaciekawienie oraz pobudza wyobraźnię. Może zachęcać dzieci i młodzież do rozwoju własnej twórczości poprzez tworzenie własnych kart oraz opowiadań. Spełnia też walory terapeutyczne. Dla najmłodszych jest to często pierwsze zetknięcie się ze sztuką teatralną, w której mogą brać udział zarówno jako widzowie, jak i narratorzy czy autorzy. Mini spektakle teatralne rozwijają wyobraźnię, bawią i jednocześnie uczą. Kamishibai jest również wykorzystywany przez profesjonalne teatry i łączony z teatrem tradycyjnym lub teatrem cieni.

Data dodania: 2020-10-13 12:38:00
Data edycji: 2020-10-13 12:47:13
Ilość wyświetleń: 522
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej