Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Zabawy wyciszające dla każdego dziecka

Źródło: https://www.charezinska.pl/5-zabaw-na-wyciszenie-dziecka-i-ulatwienie-zasypiania/

 

ZABAWY WYCISZAJĄCE DLA KAŻDEGO DZIECKA

 

Zabawa jest ogromnie ważna w życiu Twojego dziecka. Dzięki niej ćwiczy bardzo ważne umiejętności – naśladowanie, nadawanie znaczenia poprzez symbole (np. kiedy dziecko przykłada klocek do ucha i dzwoni nim do babci ;-), kreatywność, rozwija wyobraźnię. W zabawie możemy przepracować trudne tematy i oswoić maluchy z lękami. Oczywiście zabawa też wspiera rozwój dziecka, a jej brak może przeszkadzać w rozwoju – bo czy granie na tablecie w grę, możemy nazywać zabawą?

 

Są zabawy pobudzające – które dodają energii i mocno nakręcają oraz wyciszające – które pomagają się zrelaksować, uspokoić czym skracają nawet czas zasypiania (u dzieci, które mają z tym trudności).

 

Istnieje tajemniczy system zmysłowy nazywany czuciem głębokim (propriocepcją). Receptory tegoż zmysłu znajdują się w skórze głębokiej, mięśniach, ścięgnach i więzadłach. Właśnie zabawy i aktywności pobudzające te receptory, mają działanie niezwykle relaksujące i wyciszające dla całego układu nerwowego. My dorośli możemy się tak poczuć po masażu relaksacyjnym, po godzince spędzonej na siłowni czy pilatesie...

 

Oto propozycje takich zabaw wyciszających:

  • Gniotki sensoryczne

Napełnij kolorowe balony różnymi materiałami sypkimi- mąka, mąka ziemniaczana, kasza, groch, ryż, cukier itp. Niech dziecko ściska, pociera, rzuca gniotkami. Możecie pobawić się także w dobieranie takich samych gniotek w pary (bez użycia wzroku, tylko dotykając i ściskając).

  • Masa sensoryczna domowej roboty

Większość dzieciaków lubi lepienie z plasteliny czy ciastoliny. Możemy zrobić masę sensoryczną domowej roboty, którą można ugniatać, kroić, ściskać, oblepiać się. Bo jest jej ogromnie dużo za niewielkie pieniądze. Do dużego pojemnika (miska, miednica, pojemnik do przechowywania) wsyp mąkę pszenną i ziemniaczaną, dolej oleju spożywczego, wody (może być z barwnikiem spożywczym lub farbką) a nawet zapach do ciasta (żeby ładnie pachniało), w proporcjach „na oko”, dziecko może samo wsypywać, wlewać i określać czy dana konsystencja mu pasuje czy nie. Razem ugniećcie ciasto i zabawa gotowa J Gwarantowane 30 – 60 min samodzielnej zabawy. Po takiej porcji ugniatania i ściskania, szybko zasypia każdy nawet najbardziej odporne na usypianie dziecko.

  • “Ja bardziej Cię kocham”

To zabawa w mocne przytulanie i  udowadnianie siłą uścisku – kto bardziej kocha;-) Czy Ty dziecko, czy dziecko Ciebie. Oczywiście i tak zawsze na koniec wygrywa dziecko;-) Nic tak dobrze nie działa, jak solidna porcja przytulania.

  • Masowanie (mocniejsze)

Jest zalecane zwłaszcza przed snem w celu wyciszenia i zrelaksowania poprzez dociski i mocniejszy dotyk. Pomasuj trochę swoje dziecko, narysuj na plecach „rzeczki, mróweczki i jak biegną słonie”. Do tego możesz pościskać stópki, rączki – większość dzieci to bardzo relaksuje i wycisza – dosłownie widać jak odpływają podczas tych wieczornych „masowanek”.

  • Naleśnik

Sztandarowa zabawa wszystkich terapeutów integracji sensorycznej, też zalecana przed snem. Ciasno zroluj dziecko w koc lub kołdrę bawiąc się w smarowanie i zawijanie naleśnika. Potem odwiń lub zaproponuj dziecku, żeby się samo z niego wydostało. Głowa powinna być oczywiście na zewnątrz a ręce mogą być zawinięte lub zostawione luźno, przy głowie. Jest to jedna z ulubionych zabaw wielu dzieciaczków.

 

Miłej zabawy!

 

Data dodania: 2021-04-14 14:05:57
Data edycji: 2021-04-14 14:06:00
Ilość wyświetleń: 452
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej