Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

ŻNIWA I DOŻYNKI

Dożynki inaczej Święto Plonów przypadają 23 września. Obchody tego święta dawniej były urządzane dla żniwiarzy w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Święto to rozpoczynało się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z liści czerwonej jarzębiny, orzechów i kwiatów. Wieniec dożynkowy, zwany też plonem, był niesiony przez najlepszą żniwiarkę do kościoła, gdzie został poświęcony. Po tym rozpoczynały się tańce i poczęstunek.

Obecnie uroczystości dożynkowe mają bardzo podobny charakter. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe, następnie starosta i starościna wręczają gospodarzowi dożynek bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, po czym składane są symboliczne dary z najnowszych plonów. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

Tego dowiedzieliśmy się na temat dożynek, ale najbardziej podobała nam się piosenka „Dwaj żniwiarze”, przy której zabawie nie było końca. Skosztowaliśmy też wiejskiego chleba, szkoda że nie był wypieczony przez nas samych, wierzymy jednak, że ten którego próbowaliśmy wypieczony był z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów zboża.

Data dodania: 2019-10-09 06:51:13
Ilość wyświetleń: 439
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej